Αντίο! Żegnaj Grecjo! TTŻ relacja z ostatniego tygodnia stażu!

Data publikacji: piątek, 8 września 2017

Dnia 13.08.2017 r. klasa III Technikum Technologii Żywności z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu, wyjechała na miesięczny staż do Grecji w ramach projektu realizowanego na zasadach programu Erasmus+, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego - Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Opiekunem 13 osobowej grupy został Pan Łukasz Fudala.

„Czwarty, ostatni już tydzień pobytu w Grecji był dla nas niezwykle intensywny, pełen wrażeń, ale również bardzo pracowity. Dni upływały nam niezwykle szybko, ponieważ codziennie czekały na nas nowe atrakcje. W sobotę rano wyruszyliśmy pociągiem na wycieczkę do Aten. Zaraz po przybyciu do stolicy wspięliśmy się na Akropol, gdzie mieliśmy możliwość na żywo zobaczyć miejsce, które do tej pory znaliśmy wyłącznie z lekcji języka polskiego i historii. Z góry rozpościerał się niezwykły widok panoramy miasta oraz innych zabytków położonych poniżej. Naszym kolejnym przystankiem był Parlament. Tam trafiliśmy na zmianę warty strażników, co wywarło na nas ogromne wrażenie. Pomimo upału i lekkiego zmęczenia udaliśmy się do pobliskich sklepów, aby zakupić upominki oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia. Ze stolicy wróciliśmy późnym wieczorem, zmęczeni upałem i całodziennym zwiedzaniem, ale również niezwykle zadowoleni.
W poniedziałek zostaliśmy zaproszeni przez grupę niemieckich studentów, do pobliskiego domu kultury na wieczór niemiecki, podczas którego przybliżyli nam swoje tradycje i obyczaje narodowe. Zorganizowali dla nas quiz wiedzy o Niemczech oraz poczęstowali nas najsłynniejszymi słodyczami pochodzącymi z ich kraju. Wieczór, upłynął nam na doskonałej zabawie oraz pomógł nam się lepiej poznać i zaprzyjaźnić.
Kolejnego dnia to nasza grupa zorganizowała przyjęcie, pod hasłem „Polska noc". Całe popołudnie przygotowywaliśmy typowo polskie potrawy m.in.: moskole, pierogi, placki ziemniaczane i krokiety. Nie zabrakło również słodkości takich jak: szarlotka i faworki, którymi poczęstowaliśmy naszych nowych przyjaciół z Niemiec i Grecji. Po degustacji zaprosiliśmy wszystkich do wspólnej zabawy. W programie były „Chusteczka haftowana” oraz taniec „Kaczuszki”. Obie atrakcje rozbawiły wszystkich uczestników, niezależnie od ich wieku oraz kraju pochodzenia. Nie obeszło się również bez konkursu, którym było obieranie ziemniaka na czas. Na sam koniec imprezy zaprezentowaliśmy śpiew oraz taniec góralski. Było to dla wszystkich niezapomniane przeżycie, dzięki któremu lepiej poznali nasze zamiłowanie do tradycji i regionu, z którego pochodzimy. Wszyscy goście zgodnie przyznali, że są zachwyceni polskim jedzeniem. W środę z kolei odbył się wieczór grecki. Gospodarze, na początku pokazali nam krótki film reklamujący Grecję, z którego dowiedzieliśmy się wielu nowych, zaskakujących rzeczy na temat kraju, w którym spędziliśmy ostatni miesiąc. Następnie zagraliśmy drużynowo w quiz wiedzy o Grecji oraz mieliśmy okazję zatańczyć znaną już przez nas Zorbę. W czwartek udaliśmy się na całodzienną wycieczkę do Koryntu. Pierwszym punktem naszej wyprawy był starożytny zamek, gdzie czekały na nas niesamowite widoki. Później oglądaliśmy z bliska Kanał Koryncki, a na sam koniec relaksowaliśmy się nad piękną zatoką w pobliżu uzdrowiskowej miejscowości Lutraki. Po powrocie czekała na nas wspólna, pożegnalna kolacja, która zjedliśmy z naszymi greckimi i niemieckimi przyjaciółmi. W piątek byliśmy na ostatnich praktykach, by pożegnać się z pracodawcami oraz całą resztą ekipy. Było to dla nas niezwykle wzruszające przeżycie, gdyż przez miesiąc zdążyliśmy się zżyć i zaprzyjaźnić ze sobą. Resztę weekendu spędzaliśmy, łapiąc ostatnie promienie słońca na plaży w Kiato. Ostatniego dnia wszyscy zaczęli pakowanie, przygnębieni, że to już koniec, ale jednocześnie z niecierpliwością oczekujący spotkania z rodziną, za którą każdy już bardzo tęsknił.
Nasza przygoda dobiegła końca, z pewnością każdego z nas nauczyła wielu nowych rzeczy i była magicznym czasem pełnym radości. Nie zapomnimy Grecji i ludzi, którzy stali się dla nas tutaj prawdziwą rodziną!”

Galeria zdjęć: Αντίο! Żegnaj Grecjo