Emigracja zarobkowa - rodzina polska w nowej rzeczywistości wychowawczej

Autor: Maria Leśniak

„...Wstydliwym efektem ubocznym fali emigracyjnej jest osamotnienie dziesiątek tysięcy dzieci, które nie mieszczą się w planach rodziców i zostają w kraju. Ale i te wywiezione przechodzą dramat wykorzenienia. Emigracja rozrywa rodzinę. Zwłaszcza taką, która wcześniej była krucha...”

Istotnym elementem intensywnego wzrostu skali emigracji w stosunkowo krótkim czasie są jego skutki zarówno dla gospodarki jak i dla społeczeństwa, w tym w szczególności dla funkcjonowania rodziny. Wiedza o rodzaju i skali problemów, związanych z migracjami zagranicznymi, jest stosunkowo uboga. Z odpowiednich statystyk wynika, że większość interwencji związanych z wykroczeniami nieletnich dotyczy coraz częściej nieletnich pozostawionych bez opieki. W przypadku małych dzieci opuszczonych przez rodziców zgłasza się je do opieki społecznej i sądu rodzinnego. Starsze dzieci są kierowane najczęściej do pogotowia wychowawczo – opiekuńczego.

Do pobrania: