Boisko Orange Cruyff Court Kraków już otwarte

Data publikacji: piątek, 1 czerwca 2012

„Cieszę sie z tego, że to Kraków został wybrany przez Fundację Johana Cryuffa na miejsce, w którym wybudowano boisko. To inicjatywa niezwykle cenna przede wszystkim dlatego, że dotyczy dzieci i młodzieży - to właśnie one będą korzystać z tego obiektu i z pewnością będą tu spedzać wiele czasu. Cieszę sie także z tego, że Holendrzy wspierają społeczność lokalną, na której także nam szczególnie zależy” - mówi Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

„Zarówno moi koledzy z drużyny, jak i ja mieliśmy miejsce do gry w piłkę w pobliżu domów. Mogliśmy tam rozwijać umiejętności i nawiązywać przyjaźnie. Wszystkie godziny spędzone na ulicy ukształtowały w nas dzisiejszych zawodników” - mówi Mark van Bommel, kapitan Oranje. „Jako reprezentanci Holandii mamy zaszczyt grać w Mistrzostwach Europy. Jednak nie przyjeżdżamy tu tylko po to, by współzawodniczyć. Chcemy też wesprzeć lokalne społeczności. Dlatego chcemy podarować dzieciom z Bronowic to co dla nas było cenne w młodości: bezpieczne miejsce do gry i zabawy. Uprawiając sport dzieci uczą się radzić sobie z wygraną i z porażką. Uczą się, że muszą sobie wzajemnie pomagać, by osiągnąć wspólny cel. Te umiejętności przydadzą im się też w późniejszym życiu”.

Fundacja Johana Cruyffa oraz narodowa drużyna Holandii współpracują od lat. Orange Cruyff Court w Krakowie jest szóstym boiskiem powstałym dzięki piłkarzom. Dzięki konstrukcji Orange Cruyff Court rozprzestrzenia się idea Fundacji Johana Cruyffa. Poprzez 14 zasad uczy ona dzieci miedzy innymi odpowiedzialności, okazywania szacunku i wzajemnego uczenia się od siebie. Takie lekcje życia są szczególnie cenne zarówno na boisku, jak i poza nim.

W programie uroczystości oprócz oficjalnego otwarcia znalazły się także krótkie zawody piłkarskie, w których udział wzięły dzieci z SP 93 oraz reprezentanci drużyny Holandii. Po otwarciu boiska wręczono także certyfikaty trenerom biorącym udział w szkoleniu „World Coaches” - projekcie realizowanym przez Królewski Holenderski Związek Piłki Nożnej (KNVB), Urząd Miasta Krakowa i Centrum Rozwoju Com Com Zone.

Boisko przy SP 93 zostało wybudowane przez Fundację Johana Cryuffa i Gminę Miejską Kraków. Wymiary boiska to: 42x28 m, pokryte jest sztuczną trawą o wysokości 4 cm. Na liniach bocznych zamontowane jest ogrodzenie o wysokości 1 m, natomiast na liniach końcowych ogrodzenie ma 4 m wysokości, w to ogrodzenie wpuszczone są bramki.

Strona holenderska odpowiadała za sztuczną trawę i ogrodzenie oraz prace związane z położeniem murawy i zainstalowaniem ogrodzenia. Współfinansowała także oświetlenie i jego montaż, przygotowanie podłoża pod boisko i wykonanie drenażu. Gmina Miejska Kraków wykonała także drogę dojazdową, schody do znajdującej się obok szkoły i boiska, chronionej przez konserwatora zabytków Młynówki Królewskiej oraz inne dojścia i zabezpieczono skarpę na szkolnym terenie. Między boiskiem a budynkiem szkoły w pełni zmodernizowano plac apelowy.

źródło: krakow.pl