Z pozdrowieniami z Grecji :) - Erasmus+

Data publikacji: czwartek, 23 czerwca 2016

Kolejne dni upływają grupie na pracach, do których już przywykli: plewieniu, grabieniu, koszeniu i porządkowaniu ogrodu. Popołudnia i wieczory urozmaicone są wycieczkami do Kiato na plażę lub spotkaniami z wolontariuszami, którzy zorganizowali hiszpański wieczór filmowy nie tylko dla grupy z Polski, ale także dla wszystkich zainteresowanych z Kryoneri. 

Publiczność dopisała i spędziła wspólnie czas na oglądaniu zabawnej komedii "Jak zostać Baskiem". W sobotę , młodzież z Nowego Targu (wraz z wolontariuszami), pojechała na wycieczkę do Nemei i Koryntu. Nemea zachwyciła wszystkich dorycką świątynią Zeusa z 340-320 p.n.e., która została zniszczona przez trzęsienie ziemi. Cenne wykopaliska i ciekawe prezentacje z tego okresu można podziwiać w  muzeum nemejskim. 

Obok świątyni można znaleźć także pozostałości gimnazjonu, w którym przebierali się i przygotowywali do igrzysk zawodnicy, oraz palestrę i łaźnie rzymskie. Prowadzącym z gimnazjonu tunelem grupa dotarła na stadion, na którym, od 573 p.n.e. odbywały się co dwa lata igrzyska nemejskie. 

Chętni mieli niepowtarzalną okazję przeżyć namiastkę emocji towarzyszących podczas igrzysk, biorąc udział w biegu po zwycięski laur. Martin, jeden z wolontariuszy, dotarł do mety jako pierwszy, nie zważając na poranione stopy (uczniowie biegną boso). 

Oprócz tego, że Nemea jest świadectwem kultury starożytnej, jest także znana z produkcji wina. Młodzież miała więc okazję wziąć udział w degustacji wina w jednej z nemejskich winnic i zakupić oryginalny prezent dla swoich bliskich.
Po Nemei przyszedł czas na Korynt, gdzie grupa mogła spędzić czas na plaży, kryjąc się pod parasolami przed palącym słońcem lub chłodząc się w wodzie.

Weekend młodzież spędziła również na plaży, tym razem w Kiato, gdzie woda zdaje się bardziej czysta i przejrzysta niż w Koryncie, oraz w wiosce. Bardziej aktywni przekonali się, że Kryoneri nie zostało jeszcze całkiem odkryte. Brnąc przez chaszcze i strome zbocza, grupa dotarła do rzeki i odkryła niewielki ale piękny wodospad.

We wtorek część grupy rozpoczęła pracę przy rekonstrukcji ścieżki prowadzącej do rzeki, przenosząc ciężkie, pocięte przez wolontariuszy pnie i gałęzie. Pozostałe osoby kontynuowały pracę w ogrodzie. W środę wolontariusze zorganizowali wieczorek kulturalny, na który zaproszono grupę z Polski, chętnych z Kryoneri i grypę młodzieży z Koryntu. Każdy z wolontariuszy zaprezentował pokrótce swój kraj, tradycyjne tańce i przysmaki, których można było spróbować. Chętni mogli też nauczyć się tańców greckich i rumuńskich oraz poznać bliżej swoich kolegów.

Czwartkowy dzień upłynął młodzieży na pracach związanych z ogródkiem warzywnym. Od podstaw nauczyli się, jak stworzyć ekologiczny ogródek, zabezpieczając folią niepożądany fragment ziemi, kopiąc dołki, w których posadzono rośliny i nawadniające je obficie. Zdobyte doświadczenia młodzież będzie mogła zastosować w swoich ogródkach, a potem cieszyć się zebranymi plonami.

Projekt nr 2015-1-PL01-KA102-016075 pn.

Już czas na staż - realizacja zagranicznych staży zawodowych w europejskich organizacjach i przedsiębiorstwach

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+, Akcja 1: Mobilność uczniów i kadry w programie Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe (VET)

Galeria zdjęć: Z pozdrowieniami z Grecji

Powrót do listy

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszej oferty? Zostaw nam wiadomość lub zadzwoń!

Kontakt z nami