Już czas na staż - Technikum Weterynarii w Niemczech!

Data publikacji: piątek, 4 listopada 2016

 
 
 W terminie od 17 października do 28 października 2016 roku, 18 uczniów Technikum Weterynarii Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu, odbyło praktyki w Niemczech w Ramach projektu „Już czas na staż – realizacja zagranicznych staży zawodowych w europejskich organizacjach i przedsiębiorstwach”, którego organizatorem jest Małopolskie Centrum Edukacji Sp. z .o.o. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+, Akcja 1: Mobilność uczniów i kadry w programie Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe (VET)
 
Tydzień pierwszy:
Zacznę od rzeczy najważniejszych, mianowicie: już pierwszego dnia zostaliśmy mile przywitani, wypoczęci po podróży poznaliśmy naszego opiekuna Henrika Blöthe, który oprowadził nas po całym ośrodku DEULA w Nienburgu. Okazał się on większy, niż oczekiwaliśmy - budynki zdawały się nie kończyć potwierdzając tym, że miejsce, do którego przyjechaliśmy ma jak najbardziej profesjonalne zaplecze do nauki.
W kolejnych dniach naszych praktyk działo się tylko więcej - odwiedziliśmy kilka gospodarstw. Wielu rolników przybliżyło nam warunki hodowli bydła, dokładnie zapoznaliśmy się z budową pomieszczeń gospodarczych, a nawet poznaliśmy rynek mleka w Niemczech. Oprócz typowo hodowlanych wiadomości mieliśmy możliwość poznać gospodarstwo z biogazownią, co okazało się ciekawym urozmaiceniem. Jedno z gospodarstw, które odwiedziliśmy, zaskoczyło nas liczbami - kiedy w grę wchodzi ponad tysiąc sztuk bydła mlecznego zaczynają też pojawiać się coraz bardziej skomplikowane zasady. Ale w gruncie rzeczy dobrze znać plusy, minusy i realia fachu.
Oprócz gospodarstw odwiedziliśmy też mleczarnie i laboratoria. Zapoznaliśmy się z zasadami działania maszyn stosowanych w produkcji przetworów mlecznych. Ich na pierwszy rzut oka skomplikowana budowa została nam w prosty sposób objaśniona, przez co konstrukcja urządzeń przestała być zawiła. Dodatkowo przedstawiono nam kilka informacji na temat wyrabiania serów i serków. Tu nie mogę pominąć przyjemności, z jaką wiązało się odwiedzenie punktu kontroli produktów mlecznych, gdzie oprócz bezcennej wiedzy zostaliśmy też poczęstowani smakołykami z mleka. Wszyscy na długo zapamiętamy sympatycznego człowieka, który nas tak miło przyjął. Dobrze pamiętamy również laboratorium, gdzie spędziliśmy spory kawałek czasu. Okazało się jednym z ciekawszych miejsc, zwłaszcza kiedy nasza przewodniczka dzieliła się z nami wiedzą, dosłownie, spod mikroskopu. 
Szczególnie zapadła nam w pamięć przychodnia dla dużych zwierząt, gdzie rzucił nam się w oczy ogrom urządzeń, profesjonalnych pomieszczeń i stołów służących do udzielania pomocy weterynaryjnej chorym koniom i bydłu. Miło wspominamy dochodzącego do siebie po kolce konia, który powitał nas rżeniem oraz kilku innych pacjentów, z którymi mieliśmy przyjemność się zapoznać. Przy tym również lecznica dla małych zwierząt była interesującym doświadczeniem, szczególnie dla kogoś, kto wiąże swoją przyszłość z tego rodzaju miejscem. Podsumowując - praktyki za granicą otwarły przed nami duże możliwości.
 
 
Tydzień drugi:
Dobrym początkiem sprawozdania praktyk w DEULA Nienburg  może być wspomnienie o ogromie informacji na nich zdobytych i z całym przekonaniem możemy powiedzieć,  że zostaliśmy wyposażeni w kolejną dawkę wiedzy.
Jeżdżąc po niemieckich gospodarstwach dowiedzieliśmy się o wymaganiach, jakie stawiane są hodowcom, wyzwaniach, z którymi często się zmagają oraz normach, jakie muszą spełniać. Uważamy, że wiedza zdobyta na ten temat była istotna szczególnie dla tych z nas, którzy będą prowadzili gospodarstwa. Ponadto znajomość prowadzenia gospodarstw może być też użyteczna w praktyce weterynaryjnej. Odwiedziliśmy również mleczarnie, poznając rynek  przetworów mlecznych oraz punkt kontroli mleka – jeden z trzech największych w Niemczech, gdzie zostaliśmy nie tylko niezwykle miło przyjęci, ale też przedstawiono nam od początku do końca system badania mleka pod kątem wartości odżywczych, a także sposób współpracy z producentami i dostawcami mleka, system kontroli jakości i doradztwa. Zapoznaliśmy się z pracą laboratoriów, gdzie dzielono się z nami wiedzą na temat drobnoustrojów mogących się rozwijać w mleku bądź środowisku badanych zwierząt. Poznaliśmy sposoby pobierania próbek mleka, ich transportu do laboratorium, a także metody badania – poczynając od rodzajów pożywek, na których są namnażane, przez ocenę pod mikroskopem, aż po sporządzanie antybiogramu.
Najpierw zwiedzaliśmy klinikę dużych zwierząt oraz znajdującą się nieopodal przychodnię dla zwierząt towarzyszących. Dowiedzieliśmy się o potrzebach klinik, które przyjmują konie i krowy, a także zapoznaliśmy się ze specjalistycznym sprzętem do laparoskopii, leczenia przemieszczeń trawieńca, tarnikowania zębów i zabiegów na kopytach. Przychodnia dla małych zwierząt również była bardzo dobrze wyposażona – tu mieliśmy okazję przekonać się m. in. w jaki sposób przygotowuje się mniejsze zwierzęta do rozmaitych zabiegów i operacji.
W przychodni dla małych zwierząt pani Dr. vet. Sylvie Krebs przeprowadzaliśmy badanie USG u suki, robiliśmy opatrunki kończyn i ogona i ściągaliśmy przy pomocy scalera kamień nazębny u kota.
W lecznicy prowadzonej przez Dr. vet. Christiana Niewöhnera w Melle nie tylko oglądaliśmy proces pobierania i transplantacji zarodków bydlęcych, ale zapoznaliśmy się ze sprzętem służącym do tego zabiegu, oraz mieliśmy okazję samodzielnie pobierać, obejrzeć pod mikroskopem i przeprowadzić klasyfikację zarodków, by w  końcu zamrozić  je w ciekłym azocie. Zajęcia w DEULA poświęcone były pobieraniu próbek do badań parazytologicznych i i mikrobiologicznych. Po szkoleniu przeprowadzonym przez miejscowego lekarza weterynarii pobieraliśmy zeskrobiny ze skóry, wymazy z różnych narządów i przeprowadzaliśmy biopsję cienkoigłową do badań histopatologicznych.
Dzięki uprzejmości naszych gospodarzy mieliśmy też okazję odwiedzić najważniejsze miasta regionu Dolna Saksonia – Bremę, Hamburg i Hanower oraz poznać ich klimat i sztandarowe zabytki (rynek z  gotyckim ratuszem, Posąg Rolanda, Kościół Najświętszej Marii Panny, Pomnik Czterech Muzykantów, Dom Cechowy i romantyczne wąskie uliczki w Bremie, hanowerski Uniwersytet Leibniza, ratusz, operę i przede wszystkim pierwsze tropikalne akwarium Sea Life w Niemczech, Wyspę Spichrzów z palarnią kawy, Binnenalster, Kościół św. Michała i oczywiście port w Hamburgu).
Poniżej zamieszczamy foto relację z wyjazdu.

Galeria zdjęć: Już czas na staż - Niemcy

Powrót do listy

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszej oferty? Zostaw nam wiadomość lub zadzwoń!

Kontakt z nami