Jeden grosz znaczy niewiele, ale…

Data publikacji: wtorek, 6 grudnia 2011

Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie! To hasło XII Akcji Góry Grosza pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, w której udział wzięło II Gimnazjum. Zebrane pieniądze mają pomóc najbardziej potrzebującym Domom Dziecka oraz rodzinom zastępczym. W ramach tej akcji to dzieci pomagają dzieciom. Według statystyk 22 tys. dzieci przebywa w domach dziecka, a 62 tys. – w rodzinach zastępczych, więc jest komu pomagać!

XII edycja akcji „Góra Grosza” została zainaugurowana. Podczas tegorocznej akcji uczniowie polskich szkół i przedszkoli będą zbierać drobne monety do 2 grudnia, by następnie przekazać je na pomoc rodzinnym domom dziecka, rodzinom zastępczym i pogotowiom rodzinnym.

W przedszkolach i szkołach w tym czasie uczniowie wraz z nauczycielami zorganizują zbiórkę drobnych monet. Po sporządzeniu protokołu zapakowane odpowiednio monety zostaną przesłane do firmy przeliczeniowej, a następnie przewiezione do banku. Organizatorem akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom”.

– Za jeden grosz nie można nic kupić, jednak jeśli uzbieramy olbrzymią „górę grosza”, to naprawdę możemy zebrać ogromny fundusz. W ramach tej akcji to dzieci pomagają dzieciom i przez te dwa tygodnie będą zbierać drobne monety na pomoc dla domów dziecka czy rodzin zastępczych. Według statystyk 22 tys. dzieci przebywa w domach dziecka, a 62 tys. – w rodzinach zastępczych, więc jest komu pomagać, a dzieciaki czekają na waszą pomoc – mówiła koordynatorka akcji „Góra Grosza” Elżbieta Prządka z Towarzystwa „Nasz Dom”.

Akcja przeznaczona dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, jest bardzo ważna i motywująca do działania. – Dzieci przynosiły tyle, ile mogły. Czasem były to trzy monety, czasem kilkanaście. Bardzo także angażowały w to swoich rodziców i za ich zgodą przynosiły czasem ostatnie grosiki ze swoich skarbonek – podkreśliła Barbara Sanek.

Zebrane środki tak jak w latach ubiegłych zostaną wykorzystane na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych domów zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które są w trakcie przekształceń i realizują prorodzinne programy wychowawcze.

Rok temu zebrano 180 ton drobnych monet

W ramach przedsięwzięcia w ubiegłym roku uczniowie z ponad 10 tys. szkół z całej Polski zebrali 180 ton drobnych monet o wartości ponad 2,4 mln zł. Placówki, które w ubiegłorocznej akcji zebrały najwięcej pieniędzy w przeliczeniu na jednego ucznia otrzymały zgodnie z regulaminem akcji nagrody.

Pierwsze miejsce w kraju zajęła Szkoła Filialna w Stuposianach (gm. lutowiska, woj. podkarpackie). Nagroda to 24,4 tys. zł (jeden procent zebranych pieniędzy), którą placówka ma przeznaczyć na potrzeby uczniów. Nagrodzone zostały również szkoły, które zajęły pierwsze miejsca w każdym województwie.

Patronat nad akcją „Góra Grosza” objęła minister edukacji narodowej.1

Rok temu zebrano 180 ton drobnych monet

Patronat nad akcją „Góra Grosza” objęła minister edukacji narodowej.