Uczniowie na stażu w Grecji!

Data publikacji: piątek, 14 lipca 2017

Kolejni uczniowie skorzystali z programu Erasmus+ współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).
Dzięki staraniom Małopolskiego Centrum Edukacji (Beneficjenta Projektu) młodzież z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych (Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu) wyjechała na miesięczny staż do Grecji. Do programu zakwalifikowała się grupa 11 osób z III klasy TŻiUG, która wraz z opiekunem panią Małgorzata Rusinek, już 1 lipca zakwaterowała się w Hostelu Elisson, w malowniczej miejscowości Krioneri (Kryoneri).
Po późnym poniedziałkowym śniadaniu przedstawiciel organizacji przyjmującej tj. Filoxenii, Panos Poulos w obecności p. Rusinek przeprowadził rozmowę kwalifikacyjną w języku angielskim, na podstawie której przydzielono uczniów na staże do restauracji i tawern w Kryoneri i w Kiato, położonych tuż nad zatoką Koryncką.
Uczestnicy Projektu przez cztery tygodnie będą zapoznawać się, nie tylko z lokalną kuchnią, sposobem jej zarządzania, ale również z obyczajami i kulturą Greków. Jak sami podkreślają, czas wolny spędzają na plaży, chętnie korzystają również z atrakcji zorganizowanych specjalnie dla nich przez Organizację goszczącą - Filoxenię (m.in. wycieczki krajoznawcze do Koryntu i innych ciekawych miejsc w Grecji). Uczestnicy nie kryją zadowolenia:

„Kolejny tydzień naszego wyjazdu przeminął błyskawicznie. Praktyki w zakładach pracy są bardzo przyjemne i za każdym razem staramy się wynieść z nich jak największą wiedzę praktyczną. Każdy z nas jest zadowolony z miejsca, w którym pracuje. Nie brakuje też czasu na plażowanie i odpoczynek. Codziennie mamy przyjemność przygotowania i próbowania nowych, zróżnicowanych i niezwykle smacznych potraw kuchni greckiej. W chwilach wolnych od pracy możemy również pomóc przy koszeniu trawnika, czy w innych pracach ogrodniczych. Wykonujemy wiele zadań z własnej inicjatywy, jak generalne sprzątanie hostelu.
W poniedziałek, dysponując dniem wolnym od pracy pojechaliśmy na plażę, na której pojawiły się meduzy, i to w znacznych ilościach. We wtorek odbyła się wycieczka organizowana przez Filoxenię do Koryntu. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, m.in. starożytne ruiny miasta. Zostały jeszcze dwa tygodnie, trochę tęsknimy za domem i mniejszymi temperaturami, ale mimo  wszystko chcielibyśmy tutaj pozostać trochę dłużej. Mamy nadzieję, że zdjęcia wyrażą więcej niż powyższe słowa:)"

Galeria zdjęć: Grecka przygoda - Erasmus 2017